wtorek, 25 października 2016

FLORA BAKTERYJNA JELIT

  Bakterie wielu ludziom kojarzą się ze złymi mikroorganizmami wywołującymi choroby. Jest to prawda, mogą wywoływać infekcję, lecz nie wszystkie bakterie są złe. W naszych jelitach znajduje się do 1000 gatunków bakterii, zasiedlają poszczególne odcinki jelita w ilości od 107 do 1012 komórek bakterii na gram treści jelita, łącznie jest to 1.5 – 2kg bakterii! U ludzi zdrowych w mikroflorze jelit przeważają mikroorganizmy korzystne dla zdrowia. Odpowiadają ona za fermentację niewchłoniętych węglowodanów, biorą udział w syntezie witaminy K, B12, kwasu foliowego oraz kwasu pantotenowego, wywierają również wpływ na czynność ruchową jelit i różne procesy metaboliczne. Prawdopodobnie biorą również udział w dezaktywacji substancji kancerogennych. Jednym z najważniejszych zadań flory bakteryjnej jest ochrona organizmu przed infekcjami i kolonizacją różnych mikroorganizmów, dostających się codziennie wraz z pożywieniem do przewodu pokarmowego. Prawidłowa flora bakteryjna ogranicza dostęp bakterii patogennych do niezbędnego im pożywienia. 70-80% wszystkich komórek odpornościowych jest produkowanych w jelitach. Zła dieta, alkohol, papierosy, przewlekły stres oraz antybiotyki wpływają negatywnie na florę bakteryjną jelit dlatego warto się o nią zatroszczyć. 


Probiotyki to żywe drobnoustroje, które podawane w odpowiedniej ilości wywierają korzystny wpływ na zdrowie gospodarza. Są to wyselekcjonowane kultury bakterii lub drożdży, najczęściej kwasu mlekowego (Lactobacillus). Odbudowują one florę bakteryjną jelit. Najlepszymi probiotykami są przetwory mleczne takie jak jogurty, kefiry, maślanka (przy zakupie warto sprawdzić skład – słodzone produkty nie mają właściwości probiotycznych), kiszonki domowej roboty (kiszona kapusta, ogórki), kwas chlebowy, kombucha, rejuvelac, zakwas z buraków, kefir sojowy. Bakterie probiotyczne są również dostępne do kupienia w formie tabletek.

Prebiotyki są to substancje wprowadzane do organizmu w celu stymulacji rozwoju prawidłowej flory jelit. W odróżnieniu do probiotyków nie zawierają żadnych mikroorganizmów, jedynie substancje stymulujące ich wzrost. Nie są trawione, natomiast ulegają fermentacji w układzie pokarmowym pod wpływem mikroflory jelitowej. Najczęściej stosowanymi prebiotykami są polisacharydy i oligosacharydy – inulina i fruktooligosacharydy – występujące w szparagach, karczochach, cebuli, cykorii. Oraz laktuloza – polimer powstający podczas przemian laktozy. Badania wykazały korzystny wpływ prebiotyków na przyswajanie składników mineralnych, efektywność układu immunologicznego, pH jelit, zmniejszenie ryzyka zachorowania na raka jelita grubego, choroby zapalenia jelit, oraz nadciśnienie.


Produkty spożywcze bogate w prebiotyki.



Synbiotyki są to produkty, w których obok siebie występują zarówno probiotyki jak i prebiotyki. Dzięki takiemu połączeniu dostarczane żywe kultury bakterii są wzmacniane prebiotykiem.
Warto pamiętać aby tego typu preparatów nie przyjmować razem z antybiotykami tylko zachowując co najmniej dwugodzinną przerwę.

Podsumowując dbając o swoje zdrowie warto wprowadzić do swojej diety zarówno produkty pro- jak i prebiotyczne.

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz