wtorek, 18 października 2016

O WITAMINIE C - SŁÓW KILKA


Witamina C

Inaczej kwas askorbinowy, jest najbardziej popularną witaminą. Należy do grupy witamin rozpuszczalnych w wodzie. Większość zwierząt, dzięki posiadaniu w wątrobie odpowiedniego enzymu potrafi syntetyzować kwas L-askorbinowy w organizmie. Niestety człowiek, podobnie jak kilka innych gatunków zwierząt (np. małpy, świnki morskie) nie posiada tego enzymu, przez co musi dostarczać witaminę C wraz z pożywieniem. Na szczęście dla nas witamina ta jest przyswajalna przez organizm w 70-80%, wchłanianie zachodzi w dwunastnicy i początkowym fragmencie jelita cienkiego (palenie papierosów może zmniejszyć wchłanianie wit. C). Niewielkie ilości kwasu askorbinowego są magazynowane w nadnerczach, mózgu, wątrobie, gruczołach śluzowych, trzustce oraz płucach.

Witamina C jest najbardziej znanym antyoksydantem, chroni komórki przed stresem oksydacyjnym. Pełni rolę ochronną w chorobach serca i naczyń krwionośnych. Zwiększa odporność poprzez aktywność komórek natural killer, oraz limfocytów B i T. Ponadto bierze udział w syntezie hormonów i transmiterów, zwiększa przyswajanie żelaza niehemowego oraz wapnia, regeneruje tokoferol z jego postaci wolnorodnikowej, reguluje ciśnienie tętnicze, bierze udział w biosyntezie karnityny, bierze udział w odbudowie tkanek podczas gojenia się ran, pomaga w utrzymaniu zdrowych dziąseł.

Kwas askorbinowy jest nietrwały, wrażliwy na światło i wysoką temperaturę, co sprawia, że podczas parzenia, mimo dobrej rozpuszczalności witaminy C w wodzie, jej część ulega degradacji. Suszenie, odgrzewanie czy też szybkie rozmrażanie potraw przyspieszają rozkład witaminy C. Podczas przygotowania potraw straty mogą wynosić od 20% podczas przygotowywania surówek aż do 50% podczas gotowania warzyw. Zbyt długie przechowywanie owoców i warzyw również prowadzi do utraty witaminy C. Aby uniknąć strat zamiast gotowania warzyw w wodzie zaleca się przyrządzanie na parze.

Uważa się, że zarówno kwas askorbinowy jak i jego sole oraz estry dodane do żywności są substancjami prozdrowotnymi, ich działanie jest identyczne do naturalnej witaminy C.

E 300 – kwas askorbinowy
E 301 – askorbinian sodu
E 302 – askorbinian wapnia
E 304 – estry kwasów tłuszczowego i kwasu askorbinowego


Zawartość witaminy C mg/100g
Owoce
Warzywa
Acerola 1600
Nać pietruszki 269
Owoce dzikiej róży 250-800
Papryka 125-200
Czarne porzeczki 150-300
Brukselka 65-145
Baobab 300
Brokuły 65-150
Truskawki 46-90
Kalarepa 70-100
Kiwi 84
Kalafior 37-70
Grejpfrut 30-70
Kapusta 35-70
Cytryny 40-60
Szpinak 40-84
Pomarańcze 30-50
Czosnek 31
Porzeczki czerwone i białe 26-63
Szczypiorek 58
Agrest 25-40
Fasolka szparagowa 25-30
Maliny 19-37
Ziemniaki 20





Niedobór witaminy C

Niedobór witaminy C może prowadzić do powstawania szkorbutu, aktualnie jest to bardzo rzadko występująca choroba, dawniej jednak stanowiła ona poważny problem, szczególnie wśród marynarzy. Objawem niedoboru są również osłabienie organizmu, wzmożona podatność na infekcje i zmęczenie, zmniejszenie wydolności fizycznej, krwawienie z dziąseł. Długotrwałe niedobory mogą prowadzić do zmian nowotworowych, miażdżycowych oraz podwyższonego ciśnienia tętniczego.

Nadmiar witaminy C powoduje zwiększenie wydalania kwasu moczowego i szczawianów, co może prowadzić do powstawania kamieni nerkowych.

Witamina C podawana dożylnie w wysokich dawkach jest stosowana w leczeniu nowotworów.

Ostatnio popularność zyskuje witamina C lewoskrętna, jest reklamowana jako lek dla wszystkich, na wszystko – jedyna działająca odmiana witaminy. Jednak kwas L-askorbinowy jest zawsze prawoskrętny (skręca płaszczyznę światła spolaryzowanego w prawo). Witamina C lewoskrętna nie istnieje.

Źródła:
Janda K., Kasprzak M., Wolska J. - „Witamina C – budowa, właściwości, funkcje i występowanie”,
Miktus M. - „WitaminyŻywienie i zdrowie, styczeń/2000
Saran – Jagodzińska A. - „Witamina C lewoskrętna, która nie istnieje” Food Forum 3/2016

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz