środa, 12 października 2016

SYROP DAKTYLOWY, KLONOWY, Z AGAWY



Syrop daktylowy

Powstaje poprzez zmielenie daktyli. Jest bogaty w błonnik, witaminy A, C, B1, B2, PP oraz składniki mineralne – potas, żelazo, magnez, fosfor. Wykazuje właściwości przeciwbólowe, przeciwzapalne, przeciw zakrzepowe oraz hamuje wzrost wielu bakterii. Jest idealny do ciast i deserów. Wartość energetyczna w 100g - 271kcal, 1,4g - białko, 88g - węglowodany, 0,1g - tłuszcze. Według informacji znalezionych w internecie jego IG wynosi 42.


Syrop klonowy


Syrop klonowy pozyskiwany jest, jak nazwa wskazuje, przede wszystkim z trzech gatunków klonów: klonu cukrowego, klonu czerwonego oraz klonu czarnego. W drzewach nawierca się od 1 do 3 otworów, w których montowane są kraniki przez które wypływa sok. Następnie sok poddaje się odparowaniu, dzięki czemu zagęszcza się i zyskuje konsystencję syropu. Do wyprodukowania 1 litra syropu wykorzystuje się 20-50l soku. Najwięcej syropu produkuje się w Kanadzie, w prowincji Quebec. Posiada on wiele zalet: zawiera niektóre witaminy z grupy B, składniki mineralne – mangan, cynk, wapń, sód, potas, żelazo, selen. Jest również dobrym źródłem związków fenolowych, należących do grupy antyoksydantów. Ponadto w syropie stwierdzono obecność kwasu abscysynowego, który jest pomocny w leczeniu cukrzycy typu II i zespołu metabolicznego.
Syrop klonowy dzielony jest na 4 klasy:

  • A – silnie skoncentrowany, przejrzysty, polecany do bezpośredniego spożycia;
  • B – nieco mniej klarowny, niż klasy A, dobry do deserów niewymagających obróbki termicznej;
  • C – zalecany do gotowania i wypieków
  • D – najgorszej jakości, praktycznie niedostępny w wolnym handlu, ma zastosowania przemysłowe.

Wartość energetyczna w 100g - 269kcal, 0,04 g - białko, 67g – węglowodany, 0,06g - tłuszcze, wysoki indeks glikemiczny – 65.


Syrop z agawy

Do produkcji syropu wykorzystuje się rdzeń agawy, z którego wyciskany jest, bogaty w skrobię i inulinę, sok. Następnie sok jest gotowany lub poddawany obróbce enzymatycznej aż do uzyskania syropu o wysokim stężeniu fruktozy. Następnym etapem jest rafinacja i filtracja. Po poddaniu tym procesom, w syropie nie pozostają już praktycznie żadne substancje mające prozdrowotne właściwości. W zależności od zawartości fruktozy (56-92%) oraz glukozy (8-20%), indeks glikemiczny może się wahać od 15 do 30. Właśnie przez wysoką zawartość fruktozy syrop ten nie jest polecany. Nadmiar fruktozy przyczynia się do powstania insulinooporności i zwiększa ryzyko zachorowania na cukrzycę typu II. Wartość energetyczna w 100g - 310kcal, 0,5g - tłuszcze, 76g - węglowodany, 0.1g - białka. Indeks glikemiczny 15-30


Podsumowując godne polecenia są syropy klonowe oraz daktylowe. Syropu z agawy lepiej jednak odstawić na dalszy koniec kolejki.

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz