środa, 7 grudnia 2016

NA CZYM NAJLEPIEJ SMAŻYĆ? CAŁA PRAWDA O TŁUSZCZU


  Na czym smażyć, jest to jedno z najczęściej zadawanych pytań. Odpowiedź na nie wcale nie jest prosta. Oczywiście najlepiej jest unikać smażenia, ale od czasu do czasu jajecznica, czy też smażone mięso może poprawić nam humor. Wracając do pytania, przedstawiamy jakich olejów powinno się używać do smażenia.


Tłuszcze do smażenia powinny:
 
  • mieć niską zawartość kwasów tłuszczowych wielonienasyconych
  • zawierać dużo kwasu oleinowego
  • być dopasowane do produktu (smak, zapach)
  • odporne na utlenianie i stabilne termicznie
  • punkt dymienia powyżej 200 stopni

Nie należy smażyć na olejach bogatych w kwasy tłuszczowe wielonienasycone. Wiązania podwójne w tych związkach są bardzo niestabilne, dochodzi do utleniania oraz produkcji wolnych rodników. Nie należy zatem smażyć na oleju słonecznikowym, lnianym, z orzechów włoskich, z pestek dyni i tym podobnych. Oleje te powinno się spożywać wyłącznie na zimno (np. do sałatek), aby zachować ich walory odżywcze.

Jednonienasycone tłuszcze zachowują stabilność, nie podlegają szybkiej degradacji, nadają się do krótkiego podsmażania (np. podsmażenie cebulki). Do tej grupy zaliczamy olej ryżowy oraz olej rzepakowy i oliwę z oliwek.

Ze względu na niską temperaturę dymienia – masło nie nadaje się do smażenia. Możemy jednak używać go do smażenia jajecznicy ponieważ białko jaja szybciej się zetnie niż masło zacznie palić.

Najlepiej smażyć na tłuszczach bogatych w kwasy tłuszczowe nasycone – maśle klarowanym, oleju kokosowym, smalcu. Są najbardziej stabilne, mają wysokie temperatury dymienia.

Pamiętaj! Smaż na rozgrzanym tłuszczu – zimny tłuszcz bardziej wsiąka w potrawę. Nie należy również smażyć ponownie na oleju wcześniej używanym.



Rodzaj tłuszczu
Temperatura dymienia
Słonina i sadło
221-250
Smalec
221-250
Łój wołowy
250-270
Łój barani
270-300
Masło
150
Masło klarowane
252
Olej kokosowy
180-200
Olej ryżowy
Powyżej 220

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz